Младите и лустрацијата
07-Aug-2012
Во време кога во Македонија се објавуваат имињата на оние за кои се вели дека соработувале со структурите на поранешниот комунистички систем, можеби никој не го поставува прашањето како младите гледаат на овој процес. Процесот на лустрација се с... повеќе -->
Капчето на Коце и Источна Македонија
02-Aug-2012
И една година по затворањето на А1 телевизија и весниците на Велија Рамковски, не запира трендот на отпуштање новинари и медиумски работници. Последен е случајот со телевизија Канал 5 и со новинари од весниците на Медија Принт Македонија. Експерти... повеќе -->
Во Македонија никој не го „шиша“ Бетмен
26-Jul-2012
Последниот филм од трилогијата, "Бетмен" го привлече вниманието на јавноста поради убиствата што се случија за време на премиерата во Колорадо. Досега, во Македонија доминираа кратки вести во врска со овој трагичен настан, но не и за филмот. Изнена... повеќе -->
Груевски може, Ахмети мора
24-Jul-2012
Официјален Лондон деновиве најави дека ќе спроведе детално истражување за улогата на Европската Унија во сите области од животот на Британците. Во услови на криза во Еврозоната, ова се толкува како обид да се влијае врз реформите во Унијата. Но, н... повеќе -->
Претстава „против“ Груевски
19-Jul-2012
Премиерата на претставата „Операта на питачите" на Албанскиот театар од Скопје, која што беше изведена на фестивалот „Охридско Лето", предизвика реакции за критицизмот во неа околу политичките случувања во земјата. Во претставата имаше директн... повеќе -->
Смрди на ѓубре, ама мириса на пари
12-Jul-2012
И покрај строгите закони и казни, Македонија се уште се задушува во смет. Диви депонии има во речиси секое населено место и во овие пеколни летни денови тие се жаришта на зарази. Надлежните апелираат на поголема совест од сите, невладините сметаат ... повеќе -->
Албанската култура без македонско покривање
10-Jul-2012
Во Македонија често се прикажува дека различните етнички групи живеат во паралелни реалности, паралелни светови. Тоа што ги поврзува овие реалности се препукувањата во политиката. И јавноста, посебно македонската, според воочувањата на албански... повеќе -->
Збогум пирати?!
05-Jul-2012
Европскиот парламент со убедливо мнозинство го одби трговскиот  договор  АКТА,  кој од граѓанските активисти беше оценет како оружје против слободата на Интернет. Примената на ваков тип договори ќе значи крај на слободното споделување на содрж... повеќе -->
Апатични граѓани, празна политика
03-Jul-2012
Околу 60 проценти од албанскиот електорат во Македонија се изјаснил како неопределен која партија ќе ја поддржат. Набљудувачи велат дека ова се должи на недостатокот на оригинални политички понуди. Дали ова создава можност за појава на други поли... повеќе -->
Долга кампања=избори со слаб одзив
21-Jun-2012
Една година пред редовниот термин за локалните избори, власта и опозицијата ја почнаа битката за освојување гласови. Аналитичари се едногласни дека ова е предолг период за кампања која може да резултира со слаб одзив на гласачите. Некои пресметк... повеќе -->